Indijska istraživačka stanica na Antarktiku

© Architects: IMS Ingenieurgesellschaft / bof architekten / m+p consulting; Photographer: Rakesh Rao/NCAOR

Minus 40 °C – toplota i voda takođe i na ekstremno negostoljubivim mestima

Na antarktičkom stenovitom platou Larsemann Hills, gdje vladaju temperature do -40 °C, Indija od 2012. ima naučnu istraživačku stanicu sa sasvim odgovarajućim imenom „Bharati“. Tako se zove i hinduistička boginja mudrosti i znanja. Da bi mudrost i znanje mogli opstati i napredovati na izolovanom i negostoljubivom kontinentu, od životnog je značaja snabdevanje naučničkog tima toplotom i vodom.

Specijalni zadatak: glikol u vodi

Za generisanje toplote i električne energije primjenjuje se kerozin, koji ostaje u tečnom stanju do -54 °C. Za ventilaciju tankova ugrađen je Viega cevovodni sistem Sanpress Inox G zbog svoje trajne otpornosti prema medijima koje provodi. Obično se Sanpress Inox G primenjuje u gasnim vodovima i vodovima loživog ulja.

Distribucija toplote za grejanje vrši se pomoću sistema Prestabo. Da bi se isključila mogućnost smrzavanja grejne vode, u nju je pridodato 57 % sredstava protiv smrzavanja Glykol-L. U tu svrhu je Viega izvršila ispitivanje reakcija zaptivnih prstenova (od materijala EPDM) na ovaj ekstremno visoki sadržaj glikola. Rezultat: zaptivni prstenovi press spojnica u potpunosti su primenjivi za postojeću mešavinu grejne vode i glikola. Pri tome su i odgovarajući za radne temperature od -40 °C do (na ovoj lokaciji malo verovatnih) 80 °C.

Gde legionele ugrožavaju celu misiju

Na tom udaljenom mestu higijena pitke vode igra posebno važnu ulogu. Infekcija legionelama ili sličnim štetnim bakterijama bila bi katastrofa ne samo za istraživače, nego bi i cela misija bila ugrožena.

Odgovorni projektanti su zato primenili cevovodni sistem Sanpress Inox sa cevima od plemenitog čelika 1.4521. Konstatnu temperature pitke vode od 60 °C osiguravaju cirkulacioni regulacioni ventili Easytop. Njihov dezinfekcijski uređaj efikasno štiti od legionela. Easytop ventili za uzimanje uzoraka vode omogućavaju redovno proveravanje kvaliteta pitke vode.

20 godina će oko 25 osoba tokom cele godine raditi u naučno istraživačkoj stanici „Bharati“ u ekstremnim uslovima – takođe zahvaljujući tehnici „Made in Germany“.

Objekat Indijska istraživačka stanica na Antarktiku
Mesto Larsemann Hills, Antarktik
Godina 2012
Vrsta objekta Novogradnja
Površina 2000 m2
Područje primene Edukacija znanost
Arhitekt bof Architekten GbR, Hamburg
Projektiranje Kaefer Construction GmbH, Bremen
Montaža YIT Germany, Leverkusen
Natrag